Danmarksmesterskabet i karate Solrød 2022
Meget flotte præstationer af Gladsaxe Karate Klub´s unge fightere!
Årets Danmarksmesterskab i karate blev igen i år afviklet under optimale betingelser i Solrød Idrætscenter.
I Danmarksmesterskabet 2022 deltog i alt ca. 450 af Danmarks bedste karateudøvere og der blev konkurreret i disciplinerne kata og kumite.
Gladsaxe Karate Klub stillede som altid med et ungt talentfuldt team og det blev til mange flotte placeringer i de forskellige alderskategorier.
Gladsaxe Karate Klub udmærkede sig helt specielt ved, at Andrea S. Kjeldsen hjemtog guldet i kategorien frikamp (kumite) for piger i kadet-klassen + 54 kg. og Peter T. Jonassen vandt guld i klassen kata for drenge 13 år.
Andrea S. Kjeldsen udmærkede sig yderligere ved at modtage Kaj Lundager-prisen som gives til en udøver der viser høj klasse i både kata og kumite.
Derudover blev det til 3 sølvmedaljer og 8 bronzemedaljer til de unge kæmpere fra Team Gladsaxe Karate Klub og hermed de flotte placeringer:
GKK ønsker jer alle tillykke med de flotte resultater og vi glæder os til næste DM i karate!
En stor tak til hoveddommer Shihan Jan og alle de GKKére der deltog som coaches, dommere og øvrig support.
Resultater:
BRONCE Hold Kata Mix Børn [DkarF] |
| Anika-Maria-Marie | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
BRONCE Hold Kata Mix Kadet/ Junior [DkarF] |
| Andrea-Alberte-Andreas | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
| | | | | |
BRONCE Kata piger 13 år [DkarF] |
| Marie D. Andersen | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
BRONCE Kata piger Kadet [DkarF] |
| Andrea S. Kjeldsen | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
BRONCE Kata piger Junior [DkarF] |
| Alberte B. Skjoldager | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
| | | | | |
GULD Kata drenge 13 år [DkarF] |
| Peter T. Jonassen | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
SØLV Kata mænd Ungsenior [DkarF] |
| Jonathan Raft | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
KUMITE | | | | | |
BRONCE Hold Kumite drenge Junior [DkarF] |
| Oliver-Andreas-Lucas | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
BRONCE Hold Kumite Piger Junior [DkarF] |
| Alberte-Sigrid | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
| | | | | |
GULD Kumite piger Kadet +54 kg [DkarF] |
| Andrea S. Kjeldsen | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
| | | | | |
| | | | | |
SØLV Kumite drenge Kadet -57 kg [DkarF] |
| Oskar V. Alexandersen | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
SØLV Kadet drenge +63 |
| Adam D. Andersen | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | | |
BRONCE Kumite drenge Junior -68 kg [DkarF] |
| Oliver N. Brun | TEAM GKK-GLADSAXE KARATE CLUB | |
|
Ved stævnet fik GKK også en masse nye forbundsdommere:
Nedenstående bestod til Kata judge C & Kumite Judge C
Alberte B.Skjoldager-Liv R. Rasmussen-Sidsel Landler-Andrea S. Kjeldsen-
Andreas Hristov-Lucas F. Jørgensen-Oliver Brun-Adam D. Andersen-
Sigrid Ø.Kolte-Jonathan Raft
Sempai Anton D. Andersen bestod til Kata Judge B & Kumite Judge B. Stort tillykke:)