Gladsaxe Karate Klub
2021

Tiger (TIG)

TIGER holdet består af elever i alders gruppen 7-10 år.
Holdet består af en blanding af nye elever(2 gange årligt), samt lettere øvede elever.

Dette er det første hold, hvor de bliver præsenteret for karatens grundbegreber i fuld skala:

  • Kihon - basis træning gående og stående
  • Shiho waza - teknik træning i 4 retninger
  • Kata- figur øvelser
  • Kumite - arrangeret kamptræning med modstander (kun i lettere grad uden kontakt)


Vi har et kompetent trænerteam,som er med til at give en god start på karaten.

Målet/Ideen med holdet er at indøve karatens teknik og begreber, øge træningsevnen og at have det sjovt med Karate, samt forberede eleverne til Drage holdet.


TIGER holdet træner mandag og onsdage kl. 16.45-17.30

Vi optager nye elever Januar & Februar samt August & September


Tilmeld dig allerede nu til nogle gratis prøvetimer og sikre dig en plads.

Vi tilbyder 3 prøvetræninger indenfor 3 uger, efterfølgende skal du kontakte

Shihan Jan oppe i klubben og få udleveret indmeldelsespapir.

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
TIG
Mandag kl. 16:45 - 17:30
Onsdag kl. 17:45 - 18:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen, Miriam Andersen, Louise Killen,
Instruktørassistent: Andrea Sebell kjeldsen, Mette HØGEL, Sidsel Landler, Lucas Axel Faye Jørgensen,
24.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Drager (DRA)

Drager

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
DRA
Mandag kl. 17:45 - 18:30
Onsdag kl. 16:45 - 17:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen, Miriam Andersen,
Instruktørassistent: Alberte Skjoldager, Mette HØGEL, Adam Dinsen-Andersen,
24.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Panter (PAN)

Panter

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
PAN
Tirsdag kl. 17:00 - 17:45
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Natascha Lychau Lauritsen, Miriam Andersen,
Instruktørassistent: Andrea Sebell kjeldsen, Oliver Nalepa Bruun,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Cobra (COB)

Cobra

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
COB
Tirsdag kl. 18:00 - 19:00
Torsdag kl. 18:00 - 19:00
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Henrik Rohde Søgaard, Nicky Hendrich, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen,
Instruktørassistent: Alberte Skjoldager, Jens Kjærsgaard,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Pensum (PEN)

Pensum
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
1
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Instruktør: Jimmy Jørgensen, Henrik Rohde Søgaard, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Ungdom (UNG)

Ungdom

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
UNG
Mandag kl. 18:30 - 19:30
Onsdag kl. 18:30 - 19:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Jimmy Jørgensen, Henrik Rohde Søgaard, Nicky Hendrich, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen,
18.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Voksen 1 (VOK1)

Voksen 1

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
VOK1
Mandag kl. 18:30 - 19:30
Onsdag kl. 18:30 - 19:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Henrik Rohde Søgaard, Nicky Hendrich, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen,
Instruktørassistent: Liv Risager Rasmussen, Jonathan Raft,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Teknik (TEK)

Teknik
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
8
Torsdag kl. 17:15 - 18:00
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Jimmy Jørgensen, Henrik Rohde Søgaard,
03.09.2020 17.01.2024 0 kr.
Voksen 2 (VOk2)

Voksen 2

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
VOK2
Mandag kl. 19:30 - 20:45
Onsdag kl. 19:30 - 20:45
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Jimmy Jørgensen, Henrik Rohde Søgaard, Nicky Hendrich, Kristian Simonsen, Anton Dinsen-Andersen,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Voksen 3 (VOK3)

Voksen 3
 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
VOK3
Tirsdag kl. 19:00 - 20:30
Torsdag kl. 19:00 - 20:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Jimmy Jørgensen, Henrik Rohde Søgaard,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Kumite (KUM)

Kumite

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
KUM
Mandag kl. 17:30 - 18:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen,
24.04.2019 26.04.3000 0 kr.
Kumite 16
Onsdag kl. 17:30 - 18:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen,
05.08.2021 31.12.3000 0 kr.
Fitness (FIT)

Fitness

 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
FIT1
Torsdag kl. 18:00 - 19:00
Søndag kl. 10:30 - 11:30
Fitness instruktør: Dorthe Majbritt Christoffersen,
21.08.2020 31.12.3000 0 kr.
Ekstra Voksen 3 træning (EV3)

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
EV3 9
Søndag kl. 09:00 - 10:30
Instruktør: Shihan Jan Christoffersen, Kristian Simonsen,
15.02.2022 01.01.3000 0 kr.